Solar Sulama Nedir?

 Güneş enerjili sulama sistemleri, günümüzde oldukça rağbet görmektedir. Mevsimsel olarak, sulamaya ihtiyaç olan zamanlarda güneş ışığı da bol olduğu için teknik olarak akıllıca düşünülmüş bir sistemdir. Solar sulama sistemi, maliyet geri dönüşü olarak jeneratör, traktör veya şebeke elektriği kullanımına göre oldukça avantajlıdır.

 

Solar Sulama Avantajları
Kullanımı basittir. Sistem ömrü oldukça uzundur (30 yıl panel ömrü), sadece ilk yatırım maliyeti vardır, bakım maliyeti düşüktür, işletme maliyeti yoktur, yüksek verimliliktedir, sistemin montajı sorunsuzdur, şebekeye ve değişen elektrik veya yakıt fiyatlarına bağımlılık yoktur. Yatırım geri dönüş süresi oldukça kısadır.

 

Solar Sulama Sistemi Kurulumu
Günlük su ihtiyacınıza uygun olacak şekilde, tarlanızda mevcut olan dalgıç pompanın gücüne uygun sistem tasarlanır, panel sayısı ve pompa sürücüsü (pano cihazları) belirlenmiş olur.

 

Güneş paneli kurulmak istenen alanda keşif yapılır. Paneller kurulurken, açılı bir şekilde güney yönüne bakmaları ve gölge almaması temel esastır. Daha sonra saplama veya beton üstüne çelik ayaklar çakılarak panellerin takılacağı alt yapı oluşturulur. Panellerin ömrü 30 yıl olduğu için ayakların sağlamlığı ve dayanıklılığına dikkat edilmelidir.

İsteğinize göre taşınabilir sistemler veya tek eksenli güneş takipli sistemler tasarlanabilir.

Paneller yerleştirildikten sonra elektrik bağlantıları yapılır, panellere yakın bir yere koyulacak pano yardımıyla pompanıza uygun şekilde monofaze veya trifaze alternatif akım elektrik enerjisi elde edilir.

Pompa bu panoya bağlanır, solar sulama sisteminiz kullanıma hazırdır.

 

Solar Sulama Sistemi Yatırım Geri Dönüş Süresi Nedir?

Güneş enerjili sulama sistemleri, ilk yatırım yapıldıktan sonra, yani kurulumu tamamlanıp çalışmaya başladıktan sonra masrafsızdır. Güneş panelleri 30 yıl, pano içi elektronik de 10 yıla kadar kullanım süresine sahiptir. Pano içi elektronik, maliyetin yaklaşık onda birini oluşturmaktadır. Solar sistem, benzin veya mazotla çalışan jeneratörlü sistemlere göre, kendi maliyetini 3 yıl kadar kısa bir sürede çıkarmaktadır. Şebeke ile karşılaştırıldığında da ilk 10 yıl içinde kendi maliyetini amorti etmektedir.

 

Solar Sulama Sistemi Nasıl Çalışır?

Güneş panelleri, sabahın ilk saatlerinde hava aydınlanmaya başladığında enerji üretmeye başlar, ancak güneş doğduğunda tam verimli şekilde çalışır. Sabahın erken saatlerinden güneş batana kadar sistem pompanızı çalıştıracak gücü sağlar. Öğlen saatlerinde bu güç en yüksek seviyededir.

Tasarladığımız sistemler bulutlu günlerde de çalışır. Bulutlu günlerde normal kapasitenin yaklaşık %60’ı kadar su çekmeniz mümkündür. Yani günde 100 ton su çıkarılan bir sistem, bulutlu havada 60-70 ton arası kapasitede çalışabilir. Direkt olarak güneş ışığına ihtiyaç yoktur. Yağmurlu günlerde çalıştırılmasına ihtiyaç duyulmadığından çevre ile oldukça uyumlu çalışan bir sistemdir. Bu durumları günlük sulama ihtiyacınıza yansıtmamak için havuz tipi bir depolama yapılması önerilir. Depolama, aynı zamanda gece sulama yapmanıza da imkan sağlar. Bu verdiğimiz yüzdeler konumunuza ve mevsime göre farklılık gösterebilir. Genel deneyimlerimize dayanarak ortalama bir değer vermeye çalıştık.

Geceleri sulama yapılmak istenen durumlarda elektriği akü ile depolamak yerine, gündüz çıkarılan suyun depolaması daha az maliyetli olmaktadır. Sulama alanında akülü sistem tavsiye edilmez, ancak az sayıda akü kullanılmasını gerektirecek özel durumlar olabilir.

Güneş panellerinin temiz tutulmasına özen gösterilmelidir.

 

Solar Sulama Sisteminde Üretilen Elektrik Aynı Zamanda Satılabilir mi?

Solar sulama 

Evet üretilen elektrik, sulama sistemi kullanılmadığı zaman satılabilir ancak bunun için TEDAŞ onaylı çağrı mektubu alınması ve proje oluşturulması gereklidir. Bu şekilde GES (Güneş Enerji Santrali) yatırımları eskiden daha büyük ölçeklerde yapılmaktaydı, ancak yeni çıkan yönetmelik ile 10kW (40 panel) sistemler ile yakın bir zamanda kurumlara elektrik satışına başlanabilecektir. Eksiksiz bir dosya ile bulunduğunuz il resmi kurumlarına başvuru yapmak gerekmektedir.

Güncel bilgiler, gerekli proje başvuruları ve takibi konularında destek vermekteyiz. Ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Üretilen Elektrik Aynı Zamanda Evde Kullanılabilir mi?

Evet, eğer sulama kuyunuz ve eviniz yeterince yakın ise, sistemde üretilen enerjinin bir kısmı eviniz için tasarlayacağımız akülü (off-grid / şebeke bağımsız) sisteme aktarılabilir, özellikle sulama yapılmadığı zamanlarda normal bir ev kullanımına yetecek enerji bu sistemlerden rahatlıkla karşılanabilir.

Daha küçük ölçekte bir sistemle buzdolabı, televizyon gibi ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir konteyner tasarlanabilir, buraya kuracağımız bir DC pompa ile de günlük 1,5 ton su çekilerek küçük bir bahçede tüm ihtiyaçlarınız karşılanabilir. Hobi bahçesi paketimizi inceleyebilirsiniz.

 

DC Sulama Sistemi Nedir?

CW (Doğru Akım) solar sulama sistemi, CW Solar Pompalar kullanılarak, ürettiğiniz enerjinin 220V alternatif akıma çevrilmeden direkt olarak kuyudaki pompanızda kullanılması anlamına gelir. Sistemde inverter veya sürücü olmadığı için hem ilk yatırım hem de bakım maliyeti azalmaktadır, aynı zamanda enerji kaybı da azaldığından sistem daha verimli çalışmaktadır.

Güneş enerjisi yatırımı yapmayı düşünüyorsanız ve henüz kuyu açtırmadıysanız CW solar pompa kullanarak sisteminizi tasarlayabilirsiniz. Ancak çok derin kuyularda ve yüksek kapasitelerde CW pompa tavsiye edilmemektedir. 

Özkap Enerji olarak,tüm ege bölgesi başta Aydın Solar Sulama,Manisa Solar Sulama,Denizli Solar Sulama,Muğla Solar Sulama,İzmir Solar Sulama,Afyon Solar Sulama,Kütahya Solar Sulama,Uşak Solar Sulama olarak alanında uzman ekip kaliteli ürünlerimiz sizlerle.


Teklif Al