Sulama işlemleri üretilen besine göre özel olarak ayarlanabilen ve tamamen ihtiyaç doğrultusunda özelleştirilebilen sistemlerdir. Tarımsal sulama sistemleridamla sulama, yüzey, damla, yağmurlama ve mikro sulama gibi sulama biçimleriyle ihtiyaca göre yapılabiliyor. Bu sayede hem eldeki su etkin olarak kullanılıyor, hem de sulanan tarladan maksimum verim alınması amaçlanıyor. Tarlanın alan yapısı, üretilen besinin su ihtiyaç miktarı gibi hesaplamalarla kullanılan tarımsal sulama sistemleri tarladan alınan verimi oldukça arttırıyor.

Ayrıca şebeke elektriği kullanılamayan alanlarda fosil kaynaklarla kullanılan tarımsal sistemler hem oldukça yüksek maliyete sahiptir, hem de çevre kirliliği yaratır. Güneş enerjisi sistemi ise kurulumu kolay olması ve sürekli olarak yenilenebilmesi avantajıyla şebeke elektriğinin olmadığı ortamlarda çok daha verimli bir şekilde çalışabilir. Ayrıca tarımsal sulama sistemi kullanacak olanlar için bir diğer avantajlı husus ise tarımsal sistemlerin devlet tarafından da destekleniyor olması olarak göze çarpıyor.

 

Hangi Bileşenlerden Oluşur?

Sulama sistemlerinde suyun iletilebilmesi için basınç yaratılmasına ihtiyaç duyuluyor. Sulama sistemleri suyun basınç ile borularla istenilen sulama sistemiyle tarlaya etkin şekilde dağıtılmasını amaçlar. Kullanılacak olan tarımsal sulama yöntemi güneş enerjisinin yardımıyla birlikte tarlalara uygulanıyor ve bu işlem sonrası elektrik giderlerinden tasarruf edilmesinin yanı sıra, tarladan daha fazla verim alınmasına da yardımcı oluyor.

Güneş paneli ve güneş paneline uygun su pompası, akülü sistemlerde güneş panelinden enerji alan akü sistemi ve boruların yerleştirilmesiyle güneş panelli tarımsal sulama sisteminin oluşumu tamamlanır. Ancak kurulum sürecinde en önemli giderin güneş paneli olduğu unutulmamalıdır. Sistem enerjiyi üreten güneş panelinin ürettiği enerjiyi dağıtarak sulama işleminin en iyi şekilde gerçekleşmesini amaçlar.

Oldukça verimli olan güneş enerjili tarımsal sulama sistemleri, enerji üretiminin doğrudan tüketimiyle gerçekleşiyor. Günde ortalama 10 saate varan kullanım ortalamalarına sahip güneş enerjili tarımsal sistemler Türkiye'de çiftçiler tarafından her geçen gün daha fazla tercih ediliyor ve devlet tarafından verilen kredi destekleriyle de tarımın tamamen modern hale gelmesi amaçlanıyor.

Özkap Enerji olarak alanında uzman ekip kaliteli garantili ürülerimiz ile sizlere hizmetlerimiz başta Aydın Tarımsal Sulama,Manisa Tarımsal Sulama,İzmir Tarımsal Sulama,Afyon Tarımsal Sulama,Muğla Tarımsal Sulama,Uşak Tarımsal Sulama,Kütahya Tarımsal Sulama ve Tüm Türkiye'ye hizmetlerimiz mevcuttur.


Teklif Al