Tükenmeyen enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisinin kullanım alanları, günümüze değin dünya genelinde çeşitlenerek artmıştır. Bu kullanım alanlarından biri olan ve geleneksel tarımsal sulama sistemlerine alternatif üretilen güneş enerjili sulama sistemleri, bir tarım ülkesi olması ve güneşlenme süresinin uzunluğu sebebiyle Türkiye için oldukça önem kazanmıştır. Günümüzde tarımsal sulamaya geçen çiftçilerin memnuniyet yüzdesi de bu önemi gözler önüne sermektedir.

Neden Güneş Enerjili Sulama Sistemini Tercih Edilmeli?

Şebeke elektriğinin yokluğu, çiftçiyi tarımsal sulama için sayısı sınırlı alternatiflerden (klasik ve modern sulama sistemleri) birine yönlendirmektedir. Yakıt olarak fosil kullanan klasik sulama sistemleriyle yapılan tarımsal sulama, çiftçinin hâlihazırdaki yüküne yük katmasının yanı sıra hem maliyetlidir hem de ses kirliliği yaratmaktadır. Modern sulama sistemi olarak tanımlanabilecek güneş enerjili sulama sistemleri ise başta düşük maliyetli, çevre dostu olması ve sessiz çalışması sebebiyle klasik sistemlerin karşısında, çiftçinin yanında durmaktadır.

Özkap Enerji maliyetleri yüzünden her geçen gün tarımsal sulamanın ürün maliyetine çok etkisi artmaktadır. Güneş enerjisi ile tarımsal sulama sistemleri sayesinde başlangıç yatırımından sonra kullanım alanına göre 2 – 5 yıl arasında sistem kendini amorti eder 25-30 yıl ömür beklentisi ile sizlere hizmet eder.

Güneş Enerjili tarımsal sulama sistemi satın alırken yıllık enerji maliyetinizi sistem kurulum bedeline bölerek kolaylıkla geri dönüş süresini hesap edebilirsiniz.Güneş enerjili sulama sistemleri, enerjisi tükenmeyen güneşi kaynak olarak kullandığından ek yakıt masraflarını artta bırakmaktadır ve hâliyle yakıtlara yapılan zamlardan da çiftçiyi korumaktadır. Bununla birlikte, gücü fark etmeksizin mevcut her tür dalgıç pompa ile çalıştırılmaları mümkün olan bu sistemler, uzun yıllar (ortalama 30 yıl) sorun yaşanmadan güvenle kullanılabilmektedir.


Teklif Al