Rüzgar Enerjisi

RÜZGAR ENERJİ SANTRALİ ANAHTAR TESLİM KURULUMU

Aynı zamanda Özkap Enerji, rüzgar enerji santrallerinin anahtar teslim kurulumunda süpervizörlük hizmeti vermektedir. Kendi yatırımlarından edindiği tecrübe ve bilgi birikimi ile mevzuata uygun olarak projenin geliştirilmesi, lisans öncesi ve sonrası, resmi izin süreçleri ve kurulum süreçlerini yönetmektedir.

 

Rüzgar Enerjisi Nedir?

Güneş ışınları, yeryüzüne farklı sıcaklık, basınç ve nem oluşmasına neden olur. Bunlar da yeryüzünün eşit olmayan ısınmasına ve soğumasına sebep olur. Yeryüzünün farklı şekilde ısınması ve soğuması ile ortaya çıkan kuvvetler ise hava hareketlerini meydana getirmektedir.

Bir hava kütlesi mevcut durumundan daha fazla ısınırsa atmosferin yukarısına doğru yükselir ve bu hava kütlesinin yükselmesiyle boşalan yere, aynı hacimdeki soğuk hava kütlesi yerleşir. Bu hava kütlelerinin yer değiştirmesine rüzgar adı verilmektedir. Rüzgâr enerjisi ise rüzgârı oluşturan hava akımının sahip olduğu hareket enerjisidir. Rüzgar enerjisinin kaynağı güneştir. Güneş enerjisinin %1-2’lik kısmı rüzgar enerjisine dönüşür.

Enerji üretimi bakımından, Kutuplar ile Ekvator arasında ve dinamik yüksek basınç kuşaklarından, dinamik alçak basınç kuşaklarına doğru gerçekleşen hava akımları (sürekli rüzgarlar) önemli rol oynuyorsa da karalarla denizler ve dağlarla vadiler arasındaki (devirli ve yerel rüzgarlar) hava akımlarına dayalı rüzgarlar da rüzgar enerjisi bakımından önemlidir.

Yüksek basınç alanlarından, alçak basınç alanlarına doğru yönelen hava hareketi veya hava kütlesi değişen potansiyelde kinetik enerjiye sahiptir. Rüzgarın bu kinetik enerjisinden, çeşitli boyuttaki pervanelerin döndürülmesiyle, direkt mekanik güç veya dönüştürülmüş güç, yani elektrik enerjisi elde edilmektedir.

 

Rüzgarı Meydana Getiren Kuvvetler Nelerdir?

Havanın dünya yüzeyi üzerinde hareket edebilmesini sağlayarak rüzgârı meydana getiren ve rüzgârın hızına etki eden atmosfer içindeki belli başlı kuvvetler ise; basınç gradyan kuvveti, Coriolis kuvveti, merkezkaç kuvveti ve sürtünme kuvvetidir.

Basınç gradyan kuvveti, havayı yüksek basınçtan alçak basınca doğru akıtmaya çalışacak şekilde etki eden kuvvettir. Coriolis kuvveti ise, yer dönmesinin saptırıcı kuvveti olarak bilinmektedir.

Rüzgârlar, genel olarak bir merkez etrafında dolanırlar. Bu hareketin neticesi olarak da kendilerini dolanım merkezlerinden uzaklaştırmak isteyen bir kuvvet etkisi altında bulunurlar. Bu kuvvete, merkezkaç kuvveti denilmektedir.

Rüzgârın meydana getirilmesinde etkili olmayan, rüzgâr hızını yavaşlatmaya çalışan kuvvete ise sürtünme kuvveti denir. Bu kuvvet, yer yakınında en büyüktür ve türbülanslar tarafından yukarıya taşınır. Rüzgârın sürtünmesinden doğan bu kuvvet, yer üstünde 450-600 m yüksekliğe kadar rüzgârı yavaşlatmaktadır.

Rüzgar enerjisinden, mekanik olarak değirmenlerde tahıl öğütmede ve deniz taşıtlarının hareket ettirilmesinde, su pompalarının çalıştırılmasında ve elektrik üretiminde faydalanılmaktadır.

 

Rüzgar Enerjisi Kullanım Alanları 
Rüzgar Enerjisi Nerelerde Kullanılır

Rüzgar enerjisi, Türkiye’de ve dünyanın bir çok ülkesinde şimdilerde popüler olan bir enerji türüdür. Rüzgar enerjisi şimdilerde oldukça revaçta olan bir enerji türüdür. Git gide ülkemizde ve dünyada kullanım alanları yaygınlaşmaktadır. Bu enerjinin çokça tercih edilmesinin nedeni yenilenebilir olmasıdır.

Rüzgar enerjisi pek çok alanda tercih edilmektedir. Hatta rüzgar enerjisi sayesinde pek çok kişi kendi elektriğini üretir. Bu sayede insanlar düşük maliyetlerle elektrik ihtiyacını karşılar.

Rüzgar enerjisinin kullanım alanlarından bazıları şunlardır;

- Su pompalama alanları

- Tahıl öğütme sistemleri

- Soğutma sistemleri

- Bahçe aydınlatması

- Şarj sistemleri

- Su depolama alanları

- Taşımacılık sektörü

Rüzgar enerjisi rüzgar türbinleri sayesinde elde edilir. Bu rüzgar türbinleri sadece kentin elektriğini sağlamakla sınırlı kalmaz ve evlerde de ev tipi rüzgar türbinleri kullanılırsa evlerin elektrik ihtiyacı da karşılanır. Ayrıca bu sistem oldukça basit ve masrafsız kurulan bir sistemdir. Basit bir düzeni olan ev tipi türbinlerin arızası kolayca giderilir. Rüzgar enerjisinden elde edilen elektrikten; kırsal kesimlerde, ormanlık ve dağlık alanlarda, çiftliklerde, deniz fenerlerinde, park ve bahçelerde, adalarda yararlanılmakta.

Rüzgar enerjisi kullanım alanları elektriğin olduğu her alanı kapsar. Kısaca saymak gerekirse; aydınlatma sistemleri, su depolama alanları, su pompalama sistemleri, soğutma mekanizmaları, şarj sistemleri, tahıl öğütme mekanizmaları ve taşımacılık sektörü bir çırpıda akla gelenlerdir.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Özkap Enerji olarak ,Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi hizmetlerimizle Aydın ilinde bulunan firmamızda, ege bölgesi ve tüm 81 ilde alanında uzman ekibimizle sizlerleyiz...

İNCELE
Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretimi

Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretimi

Özkap Enerji olarak , Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretimi hizmetlerimizle Aydın ilinde bulunan firmamızda, ege bölgesi ve tüm 81 ilde alanında uzman ekibimizle sizlerleyiz...

İNCELE
Güneş Enerjisi Sulama Sistemleri

Güneş Enerjisi Sulama Sistemleri

Özkap Enerji olarak ,Güneş Enerjisi Sulama Sistemleri hizmetlerimizle Aydın ilinde bulunan firmamızda, ege bölgesi ve tüm 81 ilde alanında uzman ekibimizle sizlerleyiz...

İNCELE