Güneş Paneli Nedir? Ne İşe Yarar?

Yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelen Güneş’in verdiği ısı ve ışığı elektrik enerjisine çevirerek ev ve iş yerlerinde kullanılabilir hale getiren güneş paneli yapay enerji kaynaklarına göre çok daha avantajlıdır. Panellerin üzerinde bulunan güneş hücrelerine güneş ışınlar sayesinde doğru akım oluşmaya başlar. Bulunduğu bölgeye veya kullanıldığı mevsime göre elde edilen enerji miktarının ölçümleri yapılarak seri ya da paralel bir düzenek kurularak ev ya da iş yerlerine bağlanır. Elde edilen güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren bu uygulama ile buzdolabı, TV, şarj aleti gibi her türlü cihazı kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Dayanıklı yapısı ile uzun yıllar kullanılarak enerji tasarrufu sağlamanızı yarayan güneş paneli tam bir çevre dostudur. Çevreyi kirletmez ve sessiz çalıştığı için rahatsızlık vermez. Günümüzde çok fazla tercih edilmesinin nedenlerinin başında yüksek verim sağlaması gelir. Özellikle güneşli günlerde verimi oldukça fazladır. Sağlayacağınız enerji tasarrufu ile faturalarınızın düşmesine yardımcı olur.

 

Güneş Panelinin Faydaları

Elektrik enerjisinin olmadığı tarımsal alanlarda sulamada sondaj çalışmalarının yapılabilmesi için gerekli olan elektrik enerjisinin sağlanmasının büyük kolaylık sağlayan güneş paneli şehir dışı alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Kolay kurulumu ile uzun yıllar kullanabileceğiniz bu ürünün hiçbir bakım maliyeti yoktur. Evlerin çatı, teras ya da balkonlarına monte edilebilir. Eğimli yapısı ile hem güneş ışınlarının daha iyi alınmasını sağlar hem de kışın üzerinde kar ve yağmur sularının birikmesi önlenmiş olur. Sessiz çalışır. Çevreye karbon monoksit, radyasyon, kükürt ya da duman yaymadığı için gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Gelişmiş teknolojik yapısı sayesinde tükenmeyen güneş enerjisinden yıllarca faydalanabilmenizi sağlar.

 

Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları

Maddi olarak bütçenize fayda sağlayan güneş paneli ülkemizde en fazla elektrik şebekesinin bulunmadığı şehir dışı alanlarda bulunan tarımsal arazilerde kullanımı tercih edilmektedir. Arazinin sulanması için ihtiyaç duyulan elektrik enerjisini temin eder. Açık arazi üzerine düz bir şekilde kurulan panellerin üzerine dik açıyla gelen ışınlardan yüksek verim elde edilir. Ayrıca su ısıtma amacıyla kullanılarak %60 ‘a varan fayda sağlar. Ev ve iş yerlerinde cihazların çalışmasına yardımcı olur. Hava ve orman gözlem alanlarında, deniz fenerlerinde, dağ evlerinde, bina dışı aydınlatmalarda, petrol boru hatlarının kurulumunda güneş panellerinden elde edilen enerjiye gereksinim duyulur. Ülke ekonomisine de büyük fayda sağlayan bu yöntem her mevsim güneş alan ülkemiz için büyük önem taşımaktadır.

 

Montajı Nasıl Yapılır?

Binaların işlev görmeyen çatı ve teraslarını en iyi şekilde değerlendirmenizi sağlayan güneş paneli istenilen her türlü alana kolayca monte edilebilir. Dar alanlara uygun konumlandırma yapılabilir. Balkon ve bahçenize kısa sürede yerleştirilerek kullanıma hazır hale getirilebilir. Binalarda eğimli bir şekilde montajı yapılır. Böylece üzerinde kar ve yağmur suyunun birikmesi engellenir. Tarımsal alanlar gibi geniş araziler üzerine düz bir şekilde yerleştirilerek güneş ışınlarının dik bir şekilde gelmesi sağlanır.

 


Güneş Paneli Kurulumu Ve Elektrik Üretimi

Güneş paneli ile bedava elektrik üretebileceğiniz solar paket sistemler sayesinde elektriğin olduğu veya olmadığı yerlerde enerjinizi güneş paneli ile karşılayabilirsiniz. Güneş panelleri, sabah hava aydınlandığında enerji üretimine başlar ve solar jel akülere depolayarak enerjinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Bedava enerji üreterek jeneratör ve yakıt masrafına ayrıca elektrik faturalarınada son vermeniz artık mümkün hale gelmektedir.

 

Güneş Paneli İle Nasıl Elektrik Üretilir?

Güneş paneli ile elektrik üreterek 220Volt veya 380Volt olarak kullanabiliriz. Ayrıca 12V, 24V, 36V, 48V, 72 Volt elektrikli aletlerinizide direk olarak güneş panelinden üretilen elektrik ile kullanabiliyorsunuz. Şimdi gelelim güneş paneli ile nasıl elektrik üretilir kısmına. Öncelikle güneş panelini doğru bir şekilde konumlandırmamız gerekiyor. Güneş paneli içeriğinde bulunan fotovoltaik hücreler sayesinde voltaj üretimine başlar ve diyotlar aracılığı ile istediğimiz voltaja çevirir. Bu kısımdan sonra güneş panelinin watt gücüne göre amper, watt ve voltaj alabiliriz. Güneş paneli ile elektrik üretilebilmesi ve kullanılabilmesi için inverter, solar jel akü, şarj kontrol cihazı, solar kablolar, solar montaj sistemleri, ges panosu, şebeke bağlantısı için gerekli ekipmanlarda gereklidir. Şimdi sizlere Güneş paneli kurulumu nasıl yapılır? Güneş paneli sisteminde kullanılan malzemeler nelerdir? bunlardan bahsedeceğiz.

 

Güneş Paneli Kurulumu Nasıl Yapılır?

Güneş paneli kurulumuna başlamadan önce tüm malzemelerinizin eksiksiz olduğunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunlar sırası ile şu şekildedir;

Güneş Paneli, Solar Kablolar, Solar Konnektörler, Alt konstrüksiyon malzemesi, sigma profil, kenar kelepçe, orta kelepçe, somunlu vida, Alyan anahtarı, Somun anahtarı ile ilk etapta güneş panelinin kurulumunu zemin için veya çatı için yapabiliriz. Burada 3 şekilde 
güneş paneli kurulumunu yapabiliriz. Bunlar Zemin tipi güneş paneli montaj sistemi kurulumu, Kiremit çatı tipi güneş paneli montaj sistemi kurulumu ve alüminyum veya sandviç panel tipi güneş paneli kurulumu montaj sistemleridir. 3 farklı sisteminde farklı şekilde montaj ekipmanları bulunmaktadır. Sitemiz üzerinden bu montaj sistemlerini inceleyebilir ve güneş paneli kurulum videomuzu seyredebilirsiniz.

 

Güneş Paneli Kurulumu Adım Adım Anlatımı
Bu yazımızda sizlere Çatı için güneş paneli kurulumunu anlatacağız. Çatı tipini ise kiremit olarak örneklendireceğiz. Öncelikle kiremit çatımızda güney cepheye bakan ve eğimi en az %25 olan bir taraf seçmeliyiz.

Burada ilk etapta güneş paneli çatı kiremit kancası ayaklarını kiremitlerin altında bulunan tahtaya veya çelik konstruksiyona trapez vidalar aracığı ile sabitlememiz gerekmektedir. Daha sonrasında kiremiti tekrar yerine koyabiliriz. Sigma profillerimizi sabitlemiş olduğumuz çatı kiremit kancasının üst kısmında bulunan deliğe somunlu vida ile takarız ve sonrasında sıkılarız. Bu işlemi her güneş paneli kurulumu için aralarında 1 metre boşluk olacak şekilde altlı ve üstlü olarak tamamlarız. Daha sonrasında Kenar kelepçe ve orta kelepçelerimizi takarız.

En sonunda ise güneş paneli kurulumu için paneli çatıya çıkartarak montaj işlemini bitiririz. Tabiki daha sonrasında güneş panelini kablolar aracılığı ile paralel veya seri bağladıktan sonra invertere götürebiliriz. Bu yazımızda sizlere güneş paneli kurulumundan bahsettik. Dilerseniz diğer yazılarımıza göz atarak farklı bilgiler edinebilir veya 03129880388 arayaracak bizlerden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Etiketler: 1000wgüneşpanelifiyatları, güneşpaneli, solarjelaküler, solarpaketsistemler

Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretimi

Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretimi

Özkap Enerji olarak , Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretimi hizmetlerimizle Aydın ilinde bulunan firmamızda, ege bölgesi ve tüm 81 ilde alanında uzman ekibimizle sizlerleyiz...

İNCELE
Güneş Paneli Kurulumu & Satışı

Güneş Paneli Kurulumu & Satışı

Özkap Enerji olarak , Güneş Paneli Kurulumu & Satışı hizmetlerimizle Aydın ilinde bulunan firmamızda, ege bölgesi ve tüm 81 ilde alanında uzman ekibimizle sizlerleyiz...

İNCELE
Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Özkap Enerji olarak ,Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi hizmetlerimizle Aydın ilinde bulunan firmamızda, ege bölgesi ve tüm 81 ilde alanında uzman ekibimizle sizlerleyiz...

İNCELE